Бальнеологічне обладнання – класифікація і призначення

 

 

У наш час бальнеологією називають розділ медицини, що вивчає особливості та оздоровчий ефект від застосування водних процедур в курсах фізіотерапії та реабілітації. Як правило, із застосуванням природних і штучних мінеральних вод та спеціального обладнання. Часто в цих же цілях використовують близькі за змістом терміни бальнеотерапія, гідротерапія, водолікування.

Все бальнеологічне обладнання можна розділити на дві основні групи, виходячи з типу процедур, які проводяться з його допомогою:

- бальнеологічні ванни
- душові установки.

Обидві ці групи бальнеологічного обладнання існують з часу заснування спа курортів в Європі, і поступово удосконалювалися з появою нових матеріалів і технологій. В даний час бальнеологічне обладнання використовується як в медичних установах, так і в сфері спа і велнес оздоровлення, в тому числі в косметології.

 

Бальнеологічні ванни

Сучасні бальнеологічні ванни, як правило, виготовляють з міцних зносостійких матеріалів з хорошою теплопровідністю, таких як склопластик або акрил. Найчастіше ванни комплектуються гідромасажними системами, що дозволяють значно посилити ефект від водних процедур. Гідромасаж може проводитися за допомогою гнучкого шланга з форсункою - ручний душ-масаж високого тиску. Такий тип масажу проводиться масажистом. За своїй техніці і властивостями ручної душ-масаж близький до класичного мануального масажу, але його ефективність вище за рахунок температурного і хімічного впливу води.

Існують також гідромасажні системи, які не потребують участі оператора в проведенні процедури. Гідромасажні форсунки встановлюються на поверхні ванни в зонах ніг, спини і боків. Струмені води під тиском подаються в форсунки за допомогою електричного насоса. Такий гідромасаж може надавати як розслаблюючу, так і тонізуючу дію, залежно від температури води і ароматичних і мінеральних добавок.


Душові установки

Бальнеологічне обладнання призначене для проведення таких оздоровчих процедур як душ Шарко, душ Віші, циркулярний і висхідний душ, обливання за системою Кнайппа. Найбільш поширеним і популярним є душ Шарко, за рахунок швидкого ефекту для здоров'я і контурів тіла пацієнта.

Душ Віші, як правило, використовують для релаксації і стимулювання кровообігу, як варіант в поєднанні з грязелікуванням, ручним масажем, обгортання, пілінгу.

Циркулярний і висхідний душі часто використовують в одному приміщенні з душем Шарко. Тому управління їх роботою може здійснюватися з душовою кафедри.